Pranie dywanów i wykładzin


Dywany oraz wykładziny są szczególnie narażone na zabrudzenia. Popularne metody ich pielęgnacji nie dają wystarczającego efektu, a skutkiem nieprofesjonalnego podejścia jest często zniszczenie materiału m. in. przez miejscowe odbarwienie w miejscu w którym chcieliśmy pozbyć się plamy. Tego typu działania zawsze prowadzą do konieczności wymiany takich dywanów lub wykładzin na nowe, a to z kolei generuje nieprzewidziane koszta.

Jednym ze skutecznych sposobów na czysty dywan jest oddanie go do pralni stacjonarnej, jednak koszt takiego wyprania może okazać się zbliżony do kosztu zakupu nowego, natomiast wykładziny ze względu na rozmiar i stały montaż do podłogi w ogóle nie jesteśmy w stanie dostarczyć do pralni, z kolei próba samodzielnego prania środkami typu Vanisch nie usuwa zabrudzeń a jedynie je „kamufluje” wybielając dane miejsca, które chcieliśy doczyścić, zostawiając przy tym wszelkie zabrudzenia które w żaden sposób nie usuwamy!

Najskuteczniejszym i jednocześnie tanim sposobem na zachowanie idealnej czystości, jest profesjonalne mobilne pranie ekstrakcyjne zwane potocznie podciśnieniowym, opiera się ono na mechanizmie natryskowo ssącym przy pomocy specjalnej dyszy która wsysa rozpuszczone zabrudzenia do zbiornika wytwarzającego próżnie, w ten sposób zabrudzenia są usuwane zamiast wcierane lub wybielane jak w przypadku domowych sposobów.

Zaletą prania ekstrakcyjnego jest również krótki czas trwania usługi i brak konieczności przenoszenia dywanu lub podkładania pod niego folii zabezpieczającej – dywan podczas prania nie jest przemoczony od spodu ponieważ płyn jest natychmiast wciągany przez podciśnienie w dyszy co również skraca czas jego wyschnięcia do maksymalnie kilku godzin od prania.

Pranie ekstrakcyjne często poprzedzamy mechanicznym szorowaniem, szczotką obrotową przy użyciu szorowarki która wyciąga z dywanu różnego rodzaju sierść, kurz i inne zanieczyszczenia, które nie można usunąć podciśnieniowo, etap ten (przed praniem ekstrakcyjnym) jest często niezbędny jeżeli chcemy się pozbyć zabrudzeń które nie są widoczne ze względu na umiejscowienie w środkowej części włókien materiału.

Pranie mebli tapicerowanych

W przeciwieństwie do dywanów, jedynym sposobem na czystą tapicerkę naszych mebli tj. narożniki, kanapy, łóżka, materace, fotele itp. jest pranie metodą ekstrakcyjną. System i schemat działania jest dokładnie taki sam jak w przypadku prania dywanów i wykładzin, a różnica polega jedynie na sposobie rozpuszczania zabrudzeń, przy pomocy pary, aktywnej piany lub środka piorącego jak w przypadku wykładzin. Najczęściej preferowanym przez nas sposobem jest rozpuszczanie zabrudzeń środkiem piorącym ponieważ jego skuteczność jest najwyższa i w przeciwieństwie do pary lub aktywnej piany można dobierać środki do danego materiału oraz rodzaju zabrudzeń (plam), pranie przy użyciu pary nie jest w stanie usunąć wielu zabrudzeń ponieważ jest to woda w stanie gazowym, pranie przy pomocy pary jest przede wszystkim kierowane do klientów uczulonych na środek piorący